Kontakt tel. +48 91 433 49 16, kom. 603 390 629 Ul. Piłsudskiego 13 | 70-460 Szczecin

Częstochowa

Termin: 12 – 17.05.2020

Cena:  970 zł

PROGRAM IMPREZY:

1 dzień

zbiórka uczestników o godz. 5.00 w Szczecinie i wyjazd do Częstochowy, zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze, Muzeum Częstochowskie, Park Miniatur Sakralnych i Muzeum Produkcji Zapałek.Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja. Dla chętnych wieczorem Apel Jasnogórski.

2 dzień

śniadanie, przejazd i zwiedzanie zespołu pałacowo – parkowego w Kochcicach. Pałac i zabytkowy park o powierzchni 16 ha, jest dawną posiadłością Ludwika Karola Ballestrema. Obecnie mieści się tu sanatorium. Następnie, Lubliniec, jedno z najstarszych miast śląska, którego początki sięgają XIII w. Zwiedzanie: Stare Miasto z Rynkiem, Mały Rynek, Pałac – pierwotnie zamek z XVII w. rozbudowany w stylu eklektycznym w XIX w. a obecnie obiekt hotelowy, kościół św. Mikołaja, kościół św. Krzyża, zespół klasztorny księży oblatów, drewniany kościół św. Anny z XVII w. i kościół św. St. Kostki z pięknymi witrażami z połowy XX w. Przejazd do Koszęcina, gdzie znajduje się pałac z XIX w., który był w posiadaniu rodu Hohenlohe do 1945 r. Obecnie jest to siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Powrót do hotelu, obiadokolacja, czas wolny.

3 dzień

śniadanie, przejazd do Olsztyna i zwiedzanie ruin jednego z największych i najstarszych zamków Orlich Gniazd. W miejscowości Piasek znajduje się Park Miniatur Zamków jurajskich odtworzonych w skali 1;20 z dużą dbałością o szczegóły, ukazując ich obecny stan. Odtworzono również kilka średniowiecznych machin wojennych a także atrakcji przyrodniczych Jury np. Maczugi Herkulesa, Bramy Twardowskiego, Pustyni Błędowskiej i Pustyni Siedleckiej. Na Park Miniatur Zamków Jurajskich można spoglądać z wysokości dwóch wież widokowych. W Złotym Potoku zobaczymy pałac Raczyńskich,  muzeum w dworku Krasińskich  oraz pstrągarnię, gdzie można zjeść świeżo smażonego pstrąga. Następnie Rezerwat”Parkowe”, Źródła Zygmunta i Elżbiety oraz kirkut  w Żarkach. Następnie rezerwat przyrody „ Okrężnik” z pozostałościami średniowiecznego zamku z XIV w. Przejazd i zwiedzanie ruin zamku w Mirowie. Jest to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych obiektów na szlaku Orlich Gniazd. Leżąca na wzniesieniu, monumentalna bryła zamku, pomimo pozostawania przez wiele lat w ruinie robi spore wrażenie. Mirowska twierdza stanowi jedną z najstarszych budowli obronnych Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Ta murowana strażnica powstała tu około połowy XIV wieku, w czasach Kazimierza Wielkiego. W Bobolicach możemy cieszyć oczy wspaniałym, pięknie odrestaurowanym średniowiecznym zamkiem. Dodatkowo można zwiedzać jego wnętrza, co jest rzadkością na Jurze. Większość jurajskich obiektów warownych pozostaje w ruinie, tym bardziej cieszy fakt, że zamek Bobolice prawdziwie z tych ruin powstał. Na zamku tym kręcono serial historyczny „Korona Królów”. Następnie zamek z XIV w.  w miejscowości Morsko nazywany Bąkowiec. Ruiny zamku znajdują się na skalnym wzgórzu. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja.

4  dzień

śniadanie, wykwaterowanie i zwiedzanie ruin największego Orlego Gniazda, zbudowaneg z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego – zamek w Ogrodzieńcu, który  zajmuje ponad 3 ha powierzchni i są to największe najlepiej zachowane ruiny w Polsce. Dalej zobaczymy z zewnątrz niszczejący zamek w Pilicy oraz zrewitalizowane  ruiny zamku w Smoleniu. Następnie,  najciekawszy zabytek, może nie z racji dzisiejszej formy, bo ostały się jedynie ruiny, ale poprzez interesującą i wielowiekową historię – zamek w Bydlinie . Ruiny stoją na wzniesieniu i naprawdę mało kto wie, że dawniej zamek ten był kościołem. Warto zobaczyć też  cmentarz – wspaniała nekropolia z zabytkowymi nagrobkami z XIX wieku i mogiłą żołnierzy z 1914 roku naznaczoną wysokim kamiennym krzyżem. Polegli oni w słynnej bitwie pod Krzywopłotami. W Rodakach – XVII-w. kościółek św. Marka będący perełką architektury drewnianej w Małopolsce oraz Sanktuarium NMP Wspomożycielki Wiernych w Jaroszowcu. Przejazd na punkt widokowy na Pustynię Błędowską czyli „Polską Saharę” w Kluczach na Górę Jałowce (382 m n.p.m.), tzw. Czubatka. Na szczycie Czubatki znajdują się ruiny punktu dowodzenia wojsk niemieckich z czasów II wojny światowej oraz wieża

obserwacyjna, a na stokach odnajdziemy malownicze stawy – Czerwony i Zielony powstałe po zalaniu wyrobisk. Dostępny jest także inny, wspaniały punkt widokowy na Pustynię Błędowską. To Róża Wiatrów – okazała drewniana konstrukcja, z której nie tylko podziwiać można odkryte piaski ale można na nie zejść. Pustynia Błędowska, to największy w Europie obszar piasków śródlądowych. Przejazd do hotelu, zakwaterowanie, obiadokolacja.

5 dzień

śniadanie, wykwaterowanie i zwiedzanie na wysokiej wapiennej skale ruin zamku Rabsztyn. Ze szczytu rabczyńskiego wzgórza rozciąga się wspaniały widok. Następnie, renesansowy zamek w Pieskowej Skale, to prawdziwa perełka architektoniczna. Budowla powstała jako ogniwo w łańcuchu

fortyfikacyjnym, chroniącym szlak handlowy z Krakowa na Śląsk. Obecnie to jeden z nielicznych tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Dalej przejście pod MaczugęHerkulesa. Następnie przejazd do Ojcowa. Zwiedzanie ruin zamku „Kazimierzowskiego. Piesza  wędrówka w dół Doliny Prądnika do Bramy Krakowskiej i Źródełka Miłości. Dalej przez Wąwóz Ciasne Skałki do Groty Łokietka. Jak czas pozwoli, można zwiedzić Jaskinię Ciemną lub Jaskinię Nietoperzową. Powrót do hotelu, obiadokolacja.

6 dzień

śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do wioski Rudno, gdzie na Górze Zamkowej wznoszą się okazałe, jedne z największych na Jurze, ruiny zamku Tenczyn, który od czasów średniowiecza po XVII stulecie stanowił gniazdo rodowe Tęczyńskich, możnych i znaczących niemal na równi z królem! A co ciekawe, ten wspaniały niegdyś zamek, nazywany Małym Wawelem, stoi na stożku wulkanicznym. Następnie królewski zamek w Będzinie, obecnie Muzeum Zagłębia. Śre­dnio­wiecz­ny zamek w Bę­dzi­nie, czę­ścio­wo zre­kon­stru­owa­ny, jest jedną z naj­więk­szych atrak­cji tu­ry­stycz­nych Gór­ne­go Ślą­ska.

Przyjazd do Szczecina ok. godz. 22.00.

Cena zawiera :

 • przejazd komfortowym autokarem
 • zakwaterowanie: 5 noclegów w hotelu turystycznym lub domu wczasowym, pokoje 2 i 3-os. z łazienkami
 • wyżywienie: 5 śniadań
 • opieka pilota
 • ubezpieczenie NNW

Cena nie zawiera:

–  biletów wstępu i lokalnego przewodnika – ok. –  100 zł
–  dopłata do 5 obiadokolacji –  180 zł

–   pok. 1-os. na zamówienie za dodatkową opłatą – 240 zł

Uwaga:

w przypadku grup mniejszych niż 30 os. transport może odbywać się

mniejszym autobusem lub mikrobusem z klimatyzacją

 • podany program jest programem ramowym – kolejność zwiedzania może ulec zmianie, a decyzje o kolejności zwiedzania podejmuje pilot.
 • podane kwoty na bilety wstępu są orientacyjne i mogą one ulec zmianie niezależnie od BP MARIA, dlatego też prosimy o powiększenie funduszu na pokrycie ewentualnych podwyżek cen biletów.
 • Biuro nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienia autokaru spowodowane czynnikami niezależnymi od biura (warunki atmosferyczne, przejścia graniczne, korki, blokady, strajki).
 • istnieje możliwość wykupienia dodatkowego ubezpieczenia Kosztów Imprezy Turystycznej pokrywającego koszty rezygnacji z wyjazdu w przypadku wystąpienia sytuacji losowych (np. choroby). Ubezpieczenie wynosi 3% ceny wyjazdu i można je wykupić w momencie dokonywania rezerwacji imprezy.

  MAR