Kontakt tel. +48 91 433 49 16, kom. 603 390 629 Ul. Piłsudskiego 13 | 70-460 Szczecin

Bawaria kraj jak malowany

Bawaria i zamki Ludwika II

Bawaria – kraj jak malowany

DZIEŃ I Godz. 06.30 wyjazd autokaru ze Szczecina, zbiórka o godz. 06.15 na ul. Sambora – parking dla autokarów. Przejazd do Norymbergi, drugiego co do wielkości miasta w Bawarii i nieoficjalnej stolicą Frankonii. To energiczne miasto, cechujące się intensywnym życiem nocnym i piwem, które jest ciemne jak kawa. Przez wieki, Norymberga uznawana była za nielegalną stolicę Świętego Cesarstwa Rzymskiego i była preferowanym miejscem zamieszkania większości niemieckich królów, którzy gromadzili tutaj swoje klejnoty koronacyjne. Bogate i pełne architektonicznych cudów miasto, przyciągało znanych artystów, z których najbardziej znanym był Albrecht Dürer. Martin Luter twierdził, że Norymberga w Niemczech świeci jak słońce wśród księżyca i gwiazd. W XIX wieku miasto stało się prawdziwą potęgą w niemieckiej rewolucji przemysłowej. Dziś Norymberga słynie ze swych tradycyjnych wyrobów cukierniczych (pierników, marcepanów i ciastek zwanych Spekulatius), drewnianych ozdób zdobiących bożonarodzeniowe choinki w całych Niemczech oraz prawdziwych norymberskich kiełbasek. Zobaczymy starówkę z pięknymi kamieniczkami, ratusz, Dom Dürera, kościół św. Sebalda, kościół św. Wawrzyńca z rzeźbami Wita Stwosza i Zamek Cesarski. Przejazd do hotelu. Nocleg.

DZIEŃ II Śniadanie w hotelu. Przejazd do Garmisch–Partenkirchen, najbardziej znanego kurortu w Alpach Bawarskich – możliwość wjazdu kolejką na najwyższy szczyt Niemiec Zugspitze i podziwianie panoramy alpejskich szczytów 4 państw. Przejazd na zwiedzanie zamku Linderhof, wybudowanego w stylu baroku i rokoko, położonego w pięknym 50 ha ogrodzie z rozlicznymi kaskadami wodnymi i budowlami ogrodowymi. Wnętrza zamku są oszałamiającopiękne, bogato zdobione, ociekające złotem, wyglądają dokładnie tak, jak wyobrażamy sobie komnaty w królewskim pałacu. Podczas spaceru po ogrodzie zobaczymy także sztuczną grotę z jeziorkiem, po którym lubił pływać sam król Ludwik II, wśród dźwięków muzyki Wagnera. Powrót do hotelu, nocleg.

DZIEŃ III  Po śniadaniu wyjazd w Alpy Bawarskie. Dziś czeka nas spotkanie z Bawarią, którą znamy z licznych plakatów promujących Niemcy. To właśnie bajkowe zamki Ludwika II Bawarskiego, położone wśród alpejskich szczytów są kwintesencją naszego wyobrażenia o Bawarii. Poddani nazywali Ludwika II Wittelsbacha szalonym. Nie bez powodu, ale to chwiejności jego umysłu i ucieczkom w świat marzeń Bawaria zawdzięcza bajkowe zamki i pałace, których nie ma w żadnym innym zakątku świata. Najpiękniejszy z nich, zamek Neuschwanstein, jest pierwowzorem pałacu, który spopularyzował Walt Disney. Zwiedzanie zaczniemy właśnie od zamku Neuschwanstein (wnętrza), który jest symbolem romantycznej architektury i tragicznej historii, i jest najczęściej fotografowanym obiektem w Niemczech. Zobaczymy także zamek Hohenschwangau, położony na wysokim wzgórzu, z którego roztacza się wspaniała panorama na jezioro i Alpy. Zamek powstał na miejscu ruin XII-wiecznej twierdzy Schwanstein, gdzie król bawarski Maksymilian II, ojciec Ludwika II, zbudował dla siebie wspaniałą rezydencję. Hohenschwangau był udekorowany scenami ze średniowiecznych legend i poezji, łącznie z legendą o rycerzu łabędziu Lohengrin. To tutaj młody Ludwik zafascynował się romantyzmem średniowiecza. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ IV Po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu. Przejazd do Monachium. „Jak wieś położona między wzgórzami, tak między sztuką a piwem położone jest Monachium”, pisał przed 150 laty Heinrich Heine. To zdanie aktualne jest do dziś. Na jarmarku wiktuałów i w operze, w karczmie Hofbräuhaus i Pinakotece, BMW i FC Bayern, stolica Bawarii łączy w sobie stare bawarskie tradycje z pulsującą aktywnością i fascynuje wspaniałymi oazami zieleni. Zobaczymy: kościół św. Michała, katedrę, Plac Mariacki, Nowy Ratusz, kościół św. Piotra, rezydencję Wittelsbachów, Viktualienmarkt i Bramę Isar. Poznamy też bogate zbiory malarstwa w Starej lub Nowej Pinakotece. Czas wolny – pora na golonkę i bawarskie piwo. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ V Po śniadaniu wyjazd do Ratyzbony. Miasto, położone nad Dunajem, oczarowuje bawarską atmosferą i włoskim otoczeniem. Ratyzbona powstała z rzymskiej Castra Regina, a w średniowieczu była jednym z najbardziej zamożnych miast w Europie. W 2006 roku stare miastowpisano na listę UNESCO, we wpisie znalazło się niemal 1500 budynków, z czego blisko 1000 na ścisłym obszarze starówki. Zobaczymy: starówkę z zabytkowymi kamieniczkami, ratusz, Porta Pretoria – najstarszą bramę miejską w Niemczech, katedrę, Most Kamienny. Wyjazd do Polski w godzinach południowych. Wieczorny przyjazd do Szczecina.

TERMINY:
29.04 – 03.05.2023
19.07 – 23.07.2023
06.09 – 10.09.2023

CENA: 2 380 PLN

CENA ZAWIERA:

 • przejazd komfortowym autokarem
 • 4 noclegi w hotelach
 • wyżywienie: 4 śniadania
 • ubezpieczenie TU Europa wariant Standard: KL (30 000 EUR), NW (3 000 EUR), bagaż (300 EUR)
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych
 • opiekę pilota – przewodnika
 • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

DODATKOWE OPŁATY:

 • obligatoryjne opłaty: bilety wstępu i zestawy audioguide ok. 60 EUR, wjazd na Zugspitze 61 EUR
 • dopłata do 4 obiadokolacji – 500 PLN
 • dopłata do pokoju 1 os. – 520  PLN
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji: wariant podstawowy – 3 %, wariant rozszerzony – 6,5 %  ceny wycieczki
 • Turystyczny Fundusz Pomocowy – 2 PLN.

UWAGI:

 • kolejność zwiedzania może ulec zmianie
 • pilot-przewodnik nie oprowadza po wnętrzach zwiedzanych obiektów
 • ubezpieczenie w wariancie Standard, które oferujemy w cenie zapewnia pokrycie kosztów leczenia COVID-19 do wysokości sumy ubezpieczenia kosztów leczenia (KL)