Kontakt tel. +48 91 433 49 16, kom. 603 390 629 Ul. Piłsudskiego 13 | 70-460 Szczecin
Rumunia Draculi

Rumunia Draculi + Budapeszt

TERMINY  I CENY
25.05. – 03.06.2018 – cena 1879 zł
28.09 – 07.10.2018 – cena 1779 zł

Program ramowy:
DZIEŃ 1
Wyjazd ze Szczecina w godzinach porannych. Przejazd przez Polskę, Czechy, Słowację, Węgry.

DZIEŃ 2
Przyjazd do Rumunii. Pierwszy punkt zwiedzania to Alba Julia – dla amatorów dawnych twierdz to znakomity cel podróży. Podczas wizyty w dawnej stolicy Siedmiogrodu można przenieść się do odległych czasów, gdy na murach rozlegał się wojenny hałas. Historia jest tu nieodłączną towarzyszką turystów.  Wielowiekowa historia miasta pozostawiła po sobie wiele ciekawych i zabytkowych budowli. Do najważniejszych z nich należą m in. wybudowana na początku XVIII wieku potężna twierdza obronna – Alba Carolina (jeden z najlepiej zachowanych tego typu obiektów w Europie), XIII wieczna rzymskokatolicka Katedra św. Michała, wzniesiony na początku XX wieku Sobór Koronacyjny oraz XVIII wieczna biblioteka Batthyaneum w której znajduje się niezwykle cenny zbiór rękopisów i starodruków pochodzących z VII-XV wieku.
Kolejny punkt programu to Sybin – zwany miastem artystów, najważniejszy ośrodek kulturalny Siedmiogrodu, gdzie możemy zobaczyć bardzo dobrze zachowaną starówkę z pięknymi saskimi kamieniczkami, znajdziemy tu również przykłady baroku, renesansu i secesji, piękne kościoły, fragmenty murów obronnych, baszty (było ich aż 40!), bramy, wąskie uliczki, a także najstarszy żelazny most w Rumunii – wybudowany w 1859 roku Most Kłamcy, który tylko czeka na kłamców, aby móc ich ukarać, z hukiem się pod nimi zawalając.
Innymi charakterystycznymi elementami starówki są wzniesiona w XIII wieku charakterystyczna wieża ratuszowa (Turnul Sfatului) oraz średniowieczny, bardzo malowniczy pasaż schodów (Pasajul scarilor)
Przejazd do hotelu, nocleg.
DZIEŃ 3
Śniadanie. Przejazd do Curtea de Arges, dawnej stolicy Wołoszczyzny i miejsca pochówku królów rumuńskich. Stamtąd kierujemy się na słynną drogę Transfogarską do Jeziora Vidraru, gdzie z tarasu widokowego na zaporze (przy dobrej widoczności) można obejrzeć najwyższy szczyt Rumunii – Moldovenau. Jadąc droga zobaczymy ruiny zamku Wlada Palownika (pierwowzoru postaci słynnego Drakuli) w Poienari. To tu według legendy podczas oblężenia tureckiego, żona hospodara rzuciła się w przepaść, aby nie być wzięta do niewoli. Podobno ta właśnie tragedia przyczyniła się do przemiany nieszczęśliwego Wlada w okrutnego Drakulę. Następnie przejazd do stolicy Rumunii – Bukaresztu. Nocleg w hotelu.

DZIEŃ 4
Śniadanie. Od rana poznawanie Bukaresztu: Biała Cerkiew, Pałac Królewski, Ateneum, Filharmonia, gmach Uniwersytetu. Spacer Aleją Zwycięstwa. Wreszcie zwiedzenie gmachu Parlamentu – spuścizny po Ceausescu.
Wolny wieczór w stolicy Rumunii.
Nocleg.
DZIEŃ 5
Śniadanie. Przejazd na wybrzeże. Zakwaterowanie w hotelu w Eforie Nord lub Mamaji. Czas wolny na poznanie okolicy i odpoczynek na plaży.
Przejazd do hotelu. Nocleg.
DZIEŃ 6
Śniadanie. Dzień wolny.
Nocleg.
DZIEŃ 7
Śniadanie. Wykwaterowanie. Wyjazd do miejscowości Bran. Choć nie jest to pewne, wedle niektórych przekazów to właśnie w tym zamku miał mieszkać Wład Palownik. Słynął on z niezwykłego okrucieństwa wobec wszystkich swoich przeciwników, a nawet poddanych. Jego postać była pierwowzorem powstania postaci wampira Drakuli. Zbudowany na wysokiej skale zamek uderza niezwykle skomplikowaną bryłą. Wewnątrz zwiedzamy komnaty. Następnie spacer po rumuńskim targu.
Przejazd do Rasnov – tam warto poznać historię zamku chłopskiego zbudowany przez mieszkańców okolicznych wiosek na podwalinach dawnego zamku Krzyżackiego. W przypadku zagrożenia opuszczali oni swoje gospodarstwa i przenosili się do zamku, w którym bronili się przed atakami sąsiadów- Imperium Otomańskiego, którego wojska słynęły z brania w jasyr dziewic i nie tylko, tak więc schronienie w zamku zwiększało prawdopodobieństwo uniknięcia takiego losu.
Przejazd w okolice Braszowa, największego miasta w okręgu.
Przejazd do hotelu. Nocleg

DZIEŃ 8
Śniadanie. Zwiedzanie miasta. Nad miastem góruje potężny masywny gotycki Czarny Kościół (Biserica Neagra). U jego stóp znajduje się duży rynek uchodzący za najładniejszy w Rumunii. Od rynku na północny – wschód w kierunku siedziby władz regionu braszowskiego prowadzi elegancki, kolorowy i pełny ludzi deptak Strada Republicii, przy którym wznoszą się ładne kamieniczki. Zarówno wokół rynku jak i na deptaku znajdziemy wiele dobrych restauracji, pubów, sklepów i innych lokali. W drodze do bramy Schei zobaczymy najwęższa uliczkę, która za czasów Ceausescu była zamknięta z powodu lęku wodza przed schronieniem się w niej jego przeciwników. U stóp wzgórza zobaczymy dawne umocnienia miasta.
Po zwiedzeniu braszowskiej starówki, warto spojrzeć na nią z lotu ptaka ze wzgórza Tâmpa, które od południowego wschodu góruje nad rynkiem. Udamy się tam przy pomocy kolejki linowej Telecabina Tâmpa, która wywozi chętnych na sam wierzchołek.
Przejazd do Sighişoary.
Otoczona murami i zdominowana przez charakterystyczną wieżę Zegarową Sighişoara bywa nazywana rumuńskim Carcassonne, ale częściej po prostu Perłą Transylwanii. Średniowieczne Wzgórze Zamkowe, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, na każdym robi ogromne wrażenie. Prowadzi doń wzniesiona w XIVw, masywna wieża bramna ma 64m wysokości, zwieńczona jest renesansowym hełmem z kolorową dachówką, rozszerzoną izbicą z galeryjką oraz asymetrycznie umieszczonym zegarem.
Za wieżą zaczyna się żywy skansen sigiszoarskiej starówki z wąskimi uliczkami, placykami, zaułkami oraz pięknymi gotyckimi i renesansowymi kamieniczkami. Po przejściu bramy bezpośrednio po prawej stronie znajduje się najstarsza świątynia w mieście – bezwieżowy, wczesnogotycki, halowy kościół Dominikanów z XIII – XVw. Po przeciwnej stronie przykościelnego placu znajduje się dom, w którym w1431 roku urodził się Vlad Ţepeş znany później jako Dracula.
Nocleg na trasie przejazdu.

DZIEŃ 9
Przejazd do Targu Mures. Spacer po secesyjnym centrum, m.in. Magistrat i Pałac Kultury. Nastepnie przejazd przez Turdę (krótki postój przy grodzie) do Kluż Napoki stolicy Siedmiogrodu. Spacer po starówce.
Wyjazd w drogę powrotną do Polski.

DZIEŃ 10
Przyjazd do Polski.

Cena obejmuje

 • przejazd autokarem klasy PREMIUM (powiększona przestrzeń między siedzeniami, klimatyzacja, DVD, WC, barek)
 • zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach **/***
 • wyżywienie: śniadania
 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 10000 €, NNW 10000 zł, bagaż (utrata 500 zł)
 • opiekę pilota
 • realizację programu w oparciu o system TOUR GUIDE

Dopłaty wymagane na miejscu

 • dopłaty do obiadokolacji – 50 euro/osoba
 • kosztów biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłaty za lokalnych przewodników i systemu Tour Guide 120 euro – kwota nie podlega rozliczeniu

Dopłaty opcjonalne

 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych i nowotworowych KL 20000 €, NNW 10000 zł, bagaż (utrata 500 zł): 120 zł/os.
 • ubezpieczenie od kosztów rezygnacji: 3,5% wartości rezerwacji
 • pakiet prestige lub pakiet komfort

  Osk